cemalsenyuva_logo.png
  cemalsenyuva_logo.png

  burunestetigiSizi rahatsız eden bir kemerden kurtarıyor, burun ucunu yeniden şekillendiriyor, şayet varsa burun tıkanıklıklarını da aynı anda gideriyoruz. Geçirilmiş kaza ve darbelere bağlı şekil bozukluklarını başarıyla düzeltiyoruz.
  Ameliyat planlamasını dijital fotoğraflarınız üzerinde birlikte yapıyoruz ve dilerseniz girişimden sonra aynı gün eve dönüyorsunuz.

  Her yıl dünyada burnunun görüntüsünü düzeltmek isteyen milyonlarca kişi plastik cerrahlara muayene için başvuruyor. Bazıları doğdukları burunlarını beğenmiyor, bazıları da yaşlanmayla burunlarında oluşan değişikliklerden yakınıyor. Bazılarının başvuru nedeni ise sorun buruna gelen darbeler ya da rahat nefes alamamak. Burun, insan yüzünün en önemli karakteristik öğesi. Bazı küçük düzeltmeler bile görünümü çok değiştirebilir.

  Başarılı bir estetik için plastik cerrah ile hastanın birbirlerini çok iyi anlamaları gerekir. Gerçekçi beklentiler ve plastik cerrahın konuya hakimiyet ve deneyimine dayalı güven daha ilk görüşmede oluşmalıdır. Cerrahınız burun estetiğinizden beklediğiniz detaylara dair sorulara doyurucu yanıtlar verebilmelidir.


  Burun Estetiği için İyi Bir Aday Mıyım?

  Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Sadece ideal bir burun değil ancak yüzün diğer özellikleriyle uyumlu bir burun amaçlanmalıdır.

  Derinin ince aklın, yağlı ya da kuru oluşu, ırksal özellikler ve yaş ameliyat planlamasında dikkate alınmalıdır. Burnun gelişimini tamamlamış olması ki bu 15-16 yaşlarıdır, kişiliğin olgunlaşmış olması gereklidir. Nefes almayı etkileyen durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir. Plastik cerrahınız daha iyi bir yüz görünümü için çene dolgunlaştırmak gibi ilave girişimler de önerebilecektir.


  Ameliyata Karar Vermek

  İster estetik isterse fonksiyonel bir ameliyat olsun plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Plastik cerrahi uzmanlığı ve estetik konusundaki deneyimi seçimde öncelikli olmalıdır. Cerrahınız size ameliyat sonrası beklentilerini ve ameliyata ait riskleri detaylı olarak anlatmalıdır. Fotoğraflar üzerinde planlamalar yapılması sonuç konusunda size fikir verebilir. Palstik cerrahınız daha sonra genel sağlık durumuzu sorgulayacak, verilecek anestezi şekli, girişimin yapılacağı hastane ve bütçe konusunda sizi aydınlatacaktır.


  Ameliyat

  Burun estetiği yada tıp dilinde rinoplasti burnu şekillendirmektir. Burun kıkırdak ve kemiklerine ulaşmak için kesiler burun içinde yapılır. Bazen burun deliklerinin arasındaki kısımda da 3 mm.lik bir kesi yapılmaktadır. Daha sonra kemik ve kıkırdaklar istenilen şekli sağlamak üzere küçültülebilir yada ilaveler yapılabilir. Örneğin burun ucu kalınsa buradaki kıkırdakların boyutları küçültülebilir, yada burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir. Ameliyatın bitiminde yeni oluşturulan burun çatısı üzerine yumuşak dokular yeniden örtülür, kesiler dikilir. Burun iyileşene kadar istenen şeklin korunması için bir alçı yada tenekeden bir kalıp konulur. Burun içine küçük hacimli bir tampon konulur ve en kısa sürede alınır.


  Ameliyat Sonrası

  Burun üzerine konulan kalıp yeni burun şeklinizi korumak üzere 6-7 gün tutulur. Ameliyatın ertesi günü yüzünüzde bir şişlik hissedersiniz. Burunda ağrı çok nadirdir yine de ağrı kesici haplar önerilir. Özellikle göz çevrenizde morluklar ve şişlikler olacaktır, bunlar için soğuk kompres uygulanır.

  Plastik cerrahınızın önerilerini dikkatle yerine getirmeniz çok önemlidir. Baş ameliyattan sonraki birkaç gün yüksekte tutulmalıdır. Egzersizler ve burnunuza darbe riski azaltılmalıdır. Eğer ağır gözlükler kullanıyorsanız gözlüklerin burun sırtına ağırlık yapması önlenmelidir.

  Ameliyat sonrası takipler bu girişimden sonra iyileşmeyi gözlemlemede önemlidir ve ilk hafta iki kez yapılır. Üçüncü aya kadar ayda bir, daha sonra 3., 6. ve 12. ayda kontroller yapılır. Elbette, yolunda gitmeyen herhangi bir şeyi cerrahınıza hemen bildirmeniz gerekir.

  Sağlık sigortanız estetik burun cerrahisini kapsamaz. Ancak nefes alamama gibi fonksiyonel nedenler yada darbe sonrası burun deformiteleri ameliyatları sağlık sigortanızca tümüyle yada kısmen karşılanabilir.

  Ehli ve yetenekli ellerde ameliyat sonrası hasta memnuniyeti çok yüksektir ancak eğer istenirse küçük rötuşların yapılması her zaman mümkündür. Talihsiz sonuç alan hastalar da üzülmesinler, burun estetiğinde daha iyi sonuç için yapılacak yardım her zaman vardır.


  Please publish modules in offcanvas position.