cemalsenyuva_logo.png
  cemalsenyuva_logo.png

  memediklestirmeMemeler, deri gerginliğinin azalması, yer çekimi, kilo kaybı, gebelik ve süt emzirme gibi nedenlerle dolgunlukları ve şekillerini kaybedebilirler. Memelerinin büyüklüklerinden memnun olan hanımlar daha diri ve taze göğüslere kavuşmak için meme dikleştirme ameliyatı isteyebilirler. Bazı hanımlarda ise hem sarkıklık hem de memelerde hacim kaybı vardır. Bu durumda meme dikleştirme ameliyatı sırasında dolgunluğu arttırmak için bir de meme protezi uygulanabilir.


  Meme Dikleştirme Ameliyatı için İyi Bir Aday mıyım?

  Eğer aşağıdaki durumlardan bir yada bir kaçına sahipseniz estetik meme kaldırma ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz;

  Sarkık ancak yeterli büyüklükte memeleriniz varsa,
  Memeleriniz hacim ve dolgunluklarını kaybetti ise,
  Meme başlarınız aşağıya doğru bakıyorsa,
  Meme başlarınız meme altı oluğu seviyesinin altında ise.

  Bazen sarkık meme yapısı aileden geliyor olabilir. Bazen de bir meme iyi şekilde ve dolgun gelişmiş iken diğeri sorunlu olabilir. Memeler arasında şekil ve büyüklük farklılıkları olabilir. Büyük göğüsler de dikleştirilebilir ancak sonuç küçük memelerde yapılacak dikleştirme işlemleri kadar kalıcı ve uzun ömürlü olmaz.

  Ameliyata Karar Vermek

  Meme dikleştirme ameliyatları her yaşta yapılabilir ancak plastik cerrahlar gelişme döneminin sonuna kadar beklemeyi öğütlerler. Gebelik ve süt emzirme memelerinizin şeklini çok etkileyebilir. Bununla birlikte pek çok hanım gebelikten önce meme dikleştirme girişimi talep eder ve süt verme sonrası küçük düzeltmeleri de göze alır. Girişim esnasında süt kanalları ve meme başı ilişkisi korunduğundan ve süt bezlerine dokunulmadığından meme dikleştirme ameliyatı sonrası süt verilebilir.

  Plastik cerrahınız ilk görüşmede size arzu ettiğiniz meme büyüklüğünü ve şeklini soracaktır. Sarkık meme başlarını normal yerlerine nasıl taşıyacağını anlatacaktır. Yine memenizin dışında sizi rahatsız eden sorunlarınızı da plastik cerrahınıza söylemeniz doktorunuzun sizin beklentilerinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Muayene esnasında bazı ölçüler alınabilir ve fotoğraflar çekilebilir. Memelerinizin şekli, dolgunluğu, cildinizin esnekliği, meme başlarınızın seviyesi ve çapları not edilir. Aynı zamanda doktorunuz sizin tıbbi özgeçmişiniz, genel sağlık durumunuz, alerjiniz, daha önce geçirdiğiniz tedaviler, kullandığınız ilaçlar konusunda sorgulayacaktır. Meme dikleştirme ameliyatları özel sağlık sigortalarınca karşılanmamaktadır.


  Ameliyat

  Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Kabul görmüş meme dikleştirme yöntemleri 3 ana grupta toplanabilir; birinci yöntem meme başı çevresinden yapılabilir, ancak bu yöntemde elde edilen meme şekli daha basık ve yayvan olmaktadır. İkinci yöntem meme başı çevresinde bir dikiş hattı ile memenin altında ve meme altı oluğunda uzanan ters t şeklinde bir dikişle yapılan yöntemidir. Bizim de sık olarak önerdiğimiz son yöntemde ise meme başı ve onun altında dik olarak devam eden kısa bir dikiş hattı ile yapılan dikleştirme ameliyatıdır. Tüm ameliyatlarda esnekliğini kaybetmiş kaybeden fazla deri kısmı çıkartılır, aşağı seviyedeki meme başları daha yükseğe, normalde olmaları gereken yere taşınır. Meme dokusu meme üst kadranlarını dolduracak şekilde yükseltilir. Ameliyattan sonra küçük bir pansuman uygulanır ve sutyen giydirilir. Ameliyat günü evinize dönebilirsiniz, iş hayatınıza üç dört gün içinde dönebilir, birkaç hafta içinde spora başlayabilirsiniz. Sizi ameliyattan sonra eve götürecek ve gece boyunca sizinle kalacak bir yakınınızın bulunması arzu edilir.


  Ameliyat Sonrası

  Ameliyattan sonra kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme ve asimetri deneyimli ellerde çok nadiren ortaya çıkar. Küçük düzeltmeler basitçe her zaman yapılabilir. Meme başlarının duyusu yine deneyimli ellerde korunur. Ameliyattan önce plastik cerrahınız bir mamografi tetkikini gerekli görebilir. Biz ameliyat sonrası 2 aylık dönemde izlerin kalitesini arttırmak ve erken solmalarına yardım etmek üzere yara hatlarının özel bantlarla desteklenmesi ve nedbeye özel bir takım kremlerin uygulanmasını öneriyoruz.


  Please publish modules in offcanvas position.